Anasayfa Fitness Tavsiyeleri En Etkili Diyet Çeşitleri

En Etkili Diyet Çeşitleri

by sara

Bildiğiniz gibi, çok fazla diyet çeşitleri vardır. paleo diyeti, keto, low fat, vegan diyetleri vardır. peki en etkili diyet çeşitleri nedir?

kilo vermek için  birçok diyet bulunuyor. bu diyetlerden bazıları yemek iştahınızı azaltmaktadır ve diğerleri ise kalori, karbonhidrat veya yağ miktarınızı düşğrmeyi amaçlamaktadır.

Her diyet çeşidi hepimiz için iyi bir seçenek olmayabilir, mesela arkadaşınız Atkins diyetini yapıp ve istediği sonuçlara ulaşabildi ise o zaman aynı şey sizin için de geçerli değil. geçerli olabilir ama %100 garantisi yok. yani sizin için işe yarayan diyet başkası için işe yaramayabilir.

ilk diyet çeşiti ile başlayalım, hepimizin merak ettiği bir diyet çeşididir…

VEGAN DİYETİ:

veganlar hiç hayvansal ürünleri tüketmez. hayvan haklarını savunurlar. hayvansal ürünleri hiç tüketmezler derken, süt de yok, peynir de yok, yumurta da tüketmezler. hayvanlara yapılan zülümlere karşı protestö ederler. ama tüm veganlar düşündüğünüz gibi değildir, hep aç değiller, diyetleri aslında çok fazla yemek yiyebiliyorlar ve çok fazla ünlü kişi de vegandır.

bazıları sadece kilo vermek için 2 ay boyunca vegan diyetini yapar, bazıları ise vegan diyetini bir hayat biçimi olarak kabl edip hayat boyunca vegan oluyorlar.

 Vegan bir diyet, insanların genellikle kalori saymadan kilo vermelerine yardım etmekte çok etkilidir. Çünkü, vegan diyeti çok düşük yağ ve yüksek lif oranı içermektedir ve böylece daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilmektedir.

Bitki bazlı diyetler; düşük kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve erken ölüm riskini düşürmektedir.

Vegan diyetler tüm hayvansal ürünleri tüketmedikleri için, vücudun yaşam fonksiyonlarının sürdürebilirliği için ihtiyaç duyduğu iyot,demir,kalsiyum, çinko ve omega 3 yağ asitleri gibi çeşitli besin maddelerinden yoksun olabilir.

bir diğer diyet çeşiti ise,

DÜŞÜK KARBONHİDRAT DİYETİ

Düşük karbonhidrat diyeti,  yıllardır kilo verme konusunda fame kazanmış bir diyet çeşididir.

Diyetin temel amacı; vücudunuzu, ana enerji kaynağı olarak karbonhidrat kullanması yerine yakıt için daha fazla yağ kullanmaya zorlamaktır.

bu diyetin üzerinde fazla bilimsel araştırma yapıldı ve bu araştırmaların sonunda bulunan sonuç; düşük karbonhidratlı diyetlerin, özellikle fazla kilolu ve obez kişilerde kilo kaybı için son derece yararlı olduğunu göstermektedir.

bir yandan da bu diyet yemeğe karşı olan iştihahınızı azaltır ve böylece fazla yemek yeme ihtiyacı duymazsınız, bu da kilo kaybına yararlı olacaktır. tabi istenilen kiloya ulaştığınız zaman bu diyeti bırakmanızı öneriyoruz, ama sağlıklı bir şekilde beslenmeye devam edebilirsiniz.

İNTERMİTTENT FASTİNG

Intermittent fasting, diğer bir adı ise aralıklı oruçtur ve vücudunuzu oruç tutma ile yeme dönemleri arasında bir döngüye sokan diyet çeşididir. Bu diyet (intermittent fasting), yediğiniz yiyecekleri kısıtlamak yerine, onları ne zaman yediğinizi kontrol eder. Bu nedenle bir diyetten ziyade, bir beslenme düzeni olarak görülebilmektedir.

Aralıklı oruç genellikle kilo kaybı için uygyapılırulanır, çünkü çok kolayca kalori kısıtlamasını sağlayan bir diyet türüdür. Genel olarak, yemek yeme dönemlerinde normalden çok daha fazla yiyerek açığı kapatmadığınız sürece daha az kalori tüketmenize yarayabilir.


You may also like

Bir Yorum Bırak