Anasayfa Jimnastik Kiyafeti Jimnastik Nedir? Kimler Yapabilir?

Jimnastik Nedir? Kimler Yapabilir?

by sara

Jimnastik insanların beden güçlerini geliştirmek, artırmak, bedensel özellikleri ve genel koordine hareketleri (yürüme, koşma, atlama) uyumlu hareket süreçli içinde geliştirilir. Duruş ve hareket çalışmalarıyla gerilme (gerinme) hareketleri, solunumu kolaylaştırmayı, organları güçlendirmeyi amaçlar.

şimdi biraz jimnastiğin tarihine bakacak olursak,

ilk kez 1900 Paris Olimpiyatları programı içinde yer verilen erkekler jimnastik yarışmaları büyük ilgi uyandırınca, jimnastik dünya şampiyonalarının düzenlenmesi kararlaştırıldı. 1952 Helsinki Olimpiyatlarında, erkeklerin yanı sıra, kadınlar bireysel jimnastik yarışmaları da programa alındı.

1922-1978 arasında dört yılda bir yapılan şampiyona, bu tarihten sonra iki yılda bir düzenlenmeye başladı. Dünya jimnastik şampiyonasında ilk 12 sırayı alan ülkeler, şampiyonayı izleyen ilk olimpiyatta yarışma hakkını elde etmiş olur. 1980’de bayanlar artistik jimnastik yarışmalarının da olimpiyat programına alınması kararlaştırıldı.

Vücudunuzun yeterince esnek olduğunu düşünüyorsanız siz de jimnastik yapmak için uygun bir vücuda sahipsiniz demektir. jimnastik kasların esnemesi ve normal vücut hareketlerinin yapamayacağı hareketleri yapabilme yeteneğidir.

Kollarınızı ve bacaklarınızı düzenli olarak hareket ettirmeniz bu spor dalında yeterli olmazken her seferinde kendi sınırlarınızın biraz üzerine çıkmanız gerekmektedir. Bu spor dalında vücudunuz esneklik kazanırken fiziksel açıdan daha sağlıklı olmanız sağlanmaktadır.

jimnastik kiyafetler genelde tek parçadan oluşur, vücüdü sarar, esnektir ve ter atıcı bir kumaştan yapılır. iki parçalı jimnastik kiyafetler de bulunur tabi, onlar bit t-shirt ve tayttan oluşmaktadır. jimnastik sporu yaparken ayağı kaydırmaz bir bant ile sarmak faydalı olabilir. bant yok ise o zaman kaydırmaz bir ayakkabi da giyilebilir.Bir Yorum Bırak