Anasayfa Fitness Tavsiyeleri Spor Yapanlar Nasıl Beslenmeli?

Spor Yapanlar Nasıl Beslenmeli?

by sara

Spor veya fitness ile ilglieniyorsanız, bilirsiniz ki çok önemli bir kural vardır. %80 beslenme ve %20 spor. nasıl beslenirsek öyle sonuç alırız. mesela çok fast food yiyen biri iseniz, o zaman vücüdünüzda kötü zararlı yağlar birikecek ve onlardan kurtulmak çok zor olacaktır. bunun için beslenme şeklimize dikkatli olmalyız.

sabahları genelde bol renkli, vitaminli ve hafif kalorili bir şey yenilmeli. Tıp bilimine göre kahvaltının insan sıhhatine  katkısı çok büyüktür, günlük almamız gereken kalorinin üçte birini kahvaltıdaki besinlerden alındığı hepimiz tarafından öğrenilen bir asıldır.

 Kahvaltıda olması gereken şeyler arasında ; Peynir, zeytin, reçel, yağ, bal, yumurta, kaymak, pastırma, salam, kaşar gibi besinler olabilir. mesela güzel bir kahvaltı tabağı yapmak isterseniz o zaman az yağlı peynir, bal, tereyağ (doğal olursa daha iyi ) domates, salatalık, zeytin, portokal veya elma, esmer ekmek ve yanında iki tane yumurta ve omlet koyulabilir.

tabi, sağlıklı yemek genelde çok pahalı oluyor ve kahvaltı eşyaları ne yazık ki daha pahalıdır. ama bütçeye uygun kahvalatıları hazırlamak mümkündür!

mesela yukarıda bahsettiğim kahvaltı tabağı en fazla 30 lira olabilir. başka örnekler verecek olursam o zaman sağlıklı muz, esmer un ve süt pankeki olabilir.

Sporcu Kahvaltısında protein ve karbonhidrat dengesi sağlanmalıdır, kahvaltının yapılış saati de gayet önemlidir. her gün aynı saat diliminde kahvaltınızı yapmaya özen göstermelisiniz.

peynirin faydaları nelerdir?

Kemik erimesini önler.

Mikrobik enfeksiyonlara karşı etkilidir.

İshali tedavi eder.

Mide rahatsızlıklarını giderir. 

Sindirim sistemini düzene sokar.

Ülseri önler.

Beyine enerji verir.

Diş çürüklerini önler.

sebzelerin faydaları nelerdir?

Zengin lif içerikleri sayesinde sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlarlar.

Lifler kabızlığı giderir ve daha uzun süre tokluk sağlayarak kilo vermenize de çok yardımcı olurlar.

Özellikle potasyum zengini sebzeler içerdikleri antioksidanlar sayesinde kalp dostu besinlerdir.

Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler, yüksek magnezyum içerikleri sayesinde stres hormonu olarak bilinen kortizol düzeyini dengelerler.

Sebzelerin çoğu B grubu vitaminler açısından zenginlerdir; B grubu vitaminler kaygı ve depresyon belirtilerini azalmasını sağlarlar.

peki sporcular öğle yemeğinde ne yerler?

öğle yemeği kahvaltıdan bir tık daha ağır oluyor. öğle yemeğinde sebze, pilav veya burgul, bol su içilir ve atıştırma olarak meyve vs. yenilir.

protein tüketimi fazla olmalıdır ve yağ tüketimi daha az olmalı. faydalı yağları kullanmak daha avantajlı olur. mesela avokado, zeytinyağı, doğal tereyağ gibi.

akşam yemeğinde ise hafif bir şey yenilmeli, sonra içiyorsanız bir protein shake de içebilirsiniz.

gün içerisinde fazla su içmelisiniz, özellikle spor da yapıyorsanız veya çok yürüyorsanız terleyerek su kaybedeceksiniz. o kaybettiğiniz sıvıyı da tekrar almalısınız. su da her şey için yararlıdır, cilt için veya sağlık için.

cildi güzelleştirir

Vücut ısısını ayarlar

Vücutta biriken zararlı maddeleri dışarıya atılmasını sağlar

Hücrelere besin ve oksijen taşır

Eklemlere destek sağlar

Kabızlığı engellerYou may also like

Bir Yorum Bırak