Anasayfa Ağırlık Spor Kıyafetleri VÜCUT GELİŞTİRME BOY UZAMASINA ENGEL OLUR MU ?

VÜCUT GELİŞTİRME BOY UZAMASINA ENGEL OLUR MU ?

by sara

çok fazla kişi, özellikle gençler fitness veya vücüt geliştirme egzersizlerinden korkarlar. neden? boy uzamasına engel olacak diye korkarlar. tüm faydaları göze almadan, yapmazlar. ama acaba bu doğru bir şey midir? işte bu makaleyi bu soruya cevap vermek için yazıyor olacağız sizler için!

Genç yaşta ağırlık çalışmak kemikler için oldukça faydalıdır. kemikleri güçlendirir ve daha sağlam bir hale getirmektedir. İleri yaşlarda ortaya çıkan ve sürekli olarak gündemimizde olan kemik erimesinin önünde büyük engeldir. yani gelecekte oluşabilecek hastalıklara karşı bir engeldir!

Hatta, kasların çalışma esnasında gıdalardan alınan kalsiyumun kemiklere ulaşmasına, ve daha fazla miktarlarda depolanmasına yardımcı olduğu araştırmalar tarafından ispatlanmıştır.

hemde, boy uzamamak gibi sorunlar genetik de olabilmektedir. diğer debebler arasında:

ailenin genetik durumu, çevresel faktörler, yaş ve cinsiyet mesela erkekler kızlara göre daha çok uzarlar. diğer nedenler arasında, yetersiz beslenmek, yeterince kalsiyum ve protein almamak, yetersiz uyku ve fazla stres boyu uzatmamaktadır.

hala diğer nedenleri de var, ne gibi? psikolojik sebebler bile olabilir. dediğimiz gibi stres bir neden olabilmektedir. over training yapmak yani aşırı fazla antreman yapmak da bir sebebtir.

ara sıra da bir kişide büyüme hormonu salgılanmamaktadır.

vücüt geliştirme egzersizleri yani  sporunun yanlış yapıldığı durumlarda boy uzamasını olumsuz etkilediği söylenebilir insanlar tarafından, Hareketlerin yanlış yapılması sonucu sakatlanmalar ve yanlış gelişimler gözlenebilmektedir.

Gereğinden fazla ağırlık altına girilmek suretiyle aşırı zorlama, boy uzamasını engelleyebilir. İyi beslenme ve büyüme hormonundaki artış boy uzamasını etkiler.

Yani vücut geliştirme sonucu boyunun kısa kalacağını düşünenler aslında bu sporu yaparak boylarını uzatabileceklerinin farkına varmalıdır yani bu sporu yaparak boyunuzu uzatabileceksiniz. Tabi boy uzamasının genetik olduğu unutulmamalıdır yukarıda bahsettiğimiz gibi.

Yapılan araştırmalar erken yaşta ağırlık çalışmanın kemik yoğunluğunu artırdığını ve güçlendirdiği gösteriyor. Ayrıca ağırlık çalışmak fiziksel gücü artırır, kas koordinasyonunu geliştirir, diğer sporlardaki performansları artırır ve sakatlık riskini azaltır.

Aynı şekilde boy uzamasını arttırmak için Büyüme Hormonu arttıran bir supplement kullanmanız da faydalı olabilir. Bence en uygun ürün Universal GH Max. Bunların yanı sıra glutamin supplementleri de Büyüme Hormonunu arttırıyor ve boyunuzun uzamasına yardımcı olabilir.

Çinko eksikliği de boy uzamasına engel olabilmektedir. bu eksikliği gidermek için bu yiyecekleri tüketmenizi tavsiye ederiz: Peynir, kırmızı et, kaju, ayçekirdeği, badem, tavuk,bulgur, makarna ve keten tohumu gibi gıdalar tüketebilirsiniz.

Squat, Deadlift gibi egzersizlerde omurgaya belli bir yük konulabilir. Fakat bu size olumsuz bir etki yapmayacaktır. Çünkü boy uzaması daha çok genetik ve hormonal bir durumdur.

You may also like

Bir Yorum Bırak